Narkotyki – quo vadis?

Narkotyki czy leki, a może to jedno i to samo? Granica pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest bardzo cienka. W tym odcinku porozmawiamy o badaniach nad psychodelikami, które według coraz większej grupy naukowców mogą zrewolucjonizować leczenie zaburzeń psychicznych. Opowie o tym ekspert w tym temacie, Maciej Lorenc, autor książki "Czy psychodeliki uratują świat?" oraz współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego.

Share

Partners

Bulle Media
5

Narkotech

Postęp technologiczny rewolucjonizuje nasz świat, w tym świat polityki narkotykowej. Narkotyki coraz częściej i coraz łatwiej można kupić poprzez nielegalne markety internetowe albo za pomocą powszechnie używanych komunikatorów społecznych. Anonimowość użytkowników i sprzedawców, którą gwarantuje Internet i dostępne tam zabezpieczenia, stanowi nowe wyzywanie dla organów ścigania. Drugą stroną medalu jest internetowa redukcja szkód, czyli działania profilaktyczne i edukacyjne, które dostępne są na platformach internetowych. O nich porozmawiam z Damianem Sobczykiem, czyli Mestosławem, twórcą największego kanału właśnie z zakresu redukcji szkód w Europie Wschodniej.

4

Narkotykowa przemoc się opłaca

Pomimo intensywnych działań organów ścigania przestępczość narkotykowa stale się rozwija - w Europie i na Świecie coraz więcej zabójstw i przemocy związanych jest właśnie z nielegalnym rynkiem narkotyków. W odcinku tym usłyszycie o farmerach koki w Kolumbii, maku lekarskiego w Afganistanie, a także o europejskich gangach narkotykowych, które stanowią coraz większe wyzwanie dla naszych państw. O tym wszystkim opowie dr John Collins, ekspert od zorganizowanej przestępczości międzynarodowej, związany z London School of Economics i Global Initiative against Transnational Organized Crime.

3

Głos ulicy

W trzecim odcinku przyjrzymy się niemieckiej polityce narkotykowej - odwiedzimy berlińskich dilerów, którzy od lat handlują narkotykami w Görlitzer Parku. Jak to możliwe, że od 20 lat można tam swobodnie kupić narkotyki? W drugiej części, ze Zbigniewem Kowalewskim z Le Monde Diplomatique, autorem książki "Rap. Między Malcolmem X a subkulturą gangową" porozmawiamy o rapie jako formie ekspresji politycznej oraz jego ciekawym związku z narkotykami.

2

American scream

W drugim odcinku przyjrzymy się USA, które eksportowało swoją politykę narkotykową na cały świat. Usłyszycie też o tym, jak marihuana stała się wrogiem nr 1 i jaką rolę odegrały w tym środki masowego przekazu.

1

Historia narkotyków w pigułce

Każdego dnia w Polsce zatrzymuje się 80 osób za posiadanie substancji psychoaktywnych, głównie marihuany. Nierzadko są to sprawy o 0,5 - 1 grama. Skąd wziął się pomysł, że najlepszym sposobem na walkę z używaniem substancji psychoaktywnych jest karanie ich użytkowników? W pierwszym odcinku usłyszcie o historii opium, które przez lata było uważane za najskuteczniejsze lekarstwo dostępne człowiekowi. W czasie potęg kolonialnych substancja ta szybko stała się elementem walki o dominację światową. Państwa, które starały się oprzeć zachodnim mocarstwom i walczyły z substancją penetrującą ich społeczeństwo, spotkały brutalne wojny i podporządkowanie. Usłyszysz też o międzynarodowych regulacjach dotyczących substancji oraz o kulisach polskiej historii polityki narkotykowej.